Sponsorlu Bağlantılar

MEZHEPLER

| 06 Nisan 2012 | 5 Yorum |

   


1-) İTİKADİ MEZHEPLER

 MATURİDİ MEZHEBİ  ES´ARİ MESHEBİ

2-) FIHKİ MEZHEPLER

 HANEFİ MEZHEBİ  MALİKİ MEZHEBİ
 ŞAFİİ MEZHEBİ  HANBELİ MEZHEBİ

   

Kategori: Genel

hep haber

Benzer İçerikler

Yorumlar (5)

Geri bildirim URL | Yorum RSS

 1. hatice dedi ki:

  aleviler müslüman mıdır?Alevilik ve caferilik hakkında bilgi verirseniz çok iyi olur.Şimdiden teşekkür ederim.

  • fikiz42 dedi ki:

   Evet Aleviler müslüman kategorisine girer.Şöyle ki , Onlar Hz. Ali yi örnek alırlar ve islamda bir sahabeyi ya da bir peygamberi örnek almanın hiçbir sakıncası yoktur.Lakin bazı sapmış insanlar , Yalnızca Hz.Ali yi kabul etmekte ;Hz Muhammedi kabul etmemektedir.Hatta Hz.Alinin , tüm namazları kıldığı ; dolayısıyla şuanki insanların namaz borçlarının Hz.Ali arafından ödendiğini düşünen kesimler bile var.Bu tarz sapkın görüş ve islama aykırı tutum sergileyen insanlar müslüman kabul edilemez.Bu şeklide tutum sergileyen bir aleviyi müslüman kategorisine dahil edemeyiz.

   Bir alevi , Son peymbamber olarak Hz.Muhammedi görüyor , rehber olarak Kuran-ı Kerimi kabul ediyor , islamin ve imanın şartlarını kabul ediyorsa müslümandır.Bunları kabul ettikten sonra ; ,ister a grubu , ister b grubu olsun herkes müslümandır.Kategorileştirmek pek doğru olmaz.

   Alevilik Kur’ân’ın dışında ola­maz. Sünnetin zıddına anlaşıla­maz. Peygamber Efendimiz (asm)’in yaşayışına ters şekilde yorumlana­maz, Alevîlik’te namaz, oruç, hac, zekât gibi dinî emirlerin hepsi de vardır ve mevcuttur. Aksini iddia edenler Alevîliği kendi maksatlarına âlet etmek isteyenler­dir. Onların oyununa gelinmemeli, Aleviliği İslâm’ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir…

   Lakin bu hususlarda herhangi bir eksik veya islama aykırı durumlar söz konusu ise bu kesim veya sapkın gruplar müslüman kategorisine dahil edilemez.

   Saygılarımla…

   • NURİ dedi ki:

    amaa genellikle sapkındırlar ve de hak mezhep değildir dört hakmaezhebin dışındadırlar ve yanlış yoldadırlar. ve ashabı kiramın bazısına iftira etmektdirler hz. ali den başka emir bilmemektedirler. daha birçok şey islamda ilk münafıklar tarfından tefrikaya sebeb olunmuştur.

    • fikiz42 dedi ki:

     Görüşleriniz için teşekkür ederiz Nuri bey.Yukarıda belirtildiği gibi ve sizin de vurguladığınız gibi , olması gerektiği gibi değildir alevilik.Tamamen saptırılmıştır maalesef.Bir çok hususta islama uyuşmayan faaliyet ve düşünceler söz konusudur.

 2. hatice dedi ki:

  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hepsaglik