Cuma, Temmuz 10, 2020

Recep Ayı

Recep Ayı3 Ayların Başı Recep Ayı Yaklaşıyor

Hicri ayların yedincisi ve mübarek ayların birincisidir. Ramazan-ı Şerif’in müjdeleyicilerindendir.

Recep ayında yapılan bir tek iyilik yetmiş, Şaban ayında yedi yüz ve Ramazan ayında bin misli sevapla mükâfatlandırılır.

“Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir’de (Kadir Gecesi’nde) otuz bine çıkar.” (Şualar)

İyiliklerin kat kat sevapla karşılık bulması sadece Resulullah (asm) ümmetine verilmiş bir özelliktir. Recep Allah-ü Teâlâ’nın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allah-ü Teâlâ dünyada ve ahirette ikram eder. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Recep ayı Hz. Adem’den (as) beri kıymetli idi. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. Recep ayının içinde iki mübarek gece bulunmaktadır. Birisi “Regaip”, diğeri “Miraç” gecesidir. Bu ayın başından sonuna kadar tümünde Allah-ü Teâlâ’nın kullarına üç hediyesi vardır. Şöyle ki: a. Azap olmadan, bol rahmet. b. Cimrilik olmadan, bol bol cömertçe vermek. c. Cefasız, safalı ihsan. Rabbimizin istediğini yapmaya, dolayısıyla dilediği şeylere, başkalarına vermediği bazı özellikler vermeğe hakkı vardır ki, kimsenin buna itiraz hakkı olamaz. Allah-ü Teâlâ, yaptıklarını illet ve sebeplere dayalı olarak yapmaz. Bilakis O, dilediğini hikmetle yapar. Ancak bu hikmet bazen belirgin olur, bazen de gizli kalır.
Nitekim aylar içerisinden Zilkade, Zilhicce, Muharrem, Recep, Şaban ve Ramazan’a verdiği değer, günler arasından Cuma ve Arife günlerine lütfettiği meziyet, saatlerden farz namaz vakitlerinde bahşettiği fazilet ve hikmetler bizce bilinmese de, bazı hikmetler ortadadır. Yine Resulllerin ve ümmetlerin, kimini kiminden üstün kıldığı gibi mekânlara tahsis ettiği hürmet ve kıymet açık delillerle sabittir. Bu mübarek zaman ve mekânlarda yapılan sevaplar, kat kat fazladır. “Recep ayı, Allah-ü Teâlâ’nın seçtiği aylardandır. O, Allah-ü Teâlâ’nın ayıdır. Recep ayına tazim eden kişi, gerçekten Allah-ü Teâlâ’nın emrini büyük tutmuş olur. Allah-ü Teâlâ’nın emrine değer vereni de, O (cc) naim cennetlerine girdirir ve kendisi hakkında en büyük rızasını kesinleştirir.” (Şuabül-İman) Resulullah (asm) buyurdu ki: “Şüphesiz Recep, Allah-ü Teâlâ’nın kendisinde sevapları katladığı, tövbe edenlerden günahların silindiği, duaların kendisinde kabul edildiği ve sıkıntıların kendisinde açıldığı büyük bir aydır.” (Kenzül-Ummâl)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

895BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...