Nisan, 2021
Ana Sayfa Fıkhi Konular Sabaha karşı veya akşama doğru banyo yapmanın sakıncası var mıdır?

Sabaha karşı veya akşama doğru banyo yapmanın sakıncası var mıdır?

Sabaha Karşı veya Akşam Saatlerinde Yapılan Banyo ve Temizlenmenin Herhangi Bir Zararı Olur mu

 

banyo yapmakİmanın en önemli şartlarından birisi olarak gösterilen temizlik, her insanın hayatı boyunca gerçekleştirmesi gereken en önemli ve sürekli durumlardan birisi olarak nitelendirilmelidir. Yaz, kış, soğuk veya sıcak fark etmeksizin insan vücudu gün içerisinde dış dünyadan gördüğü etkiler ve kendi işleyişi içerisinde kirlenmekte ve düzenli olarak temizlenmek istemektedir. Bu temizlik işlemlerini İslamiyet’in inananlara öğütlediği şekilde ve çerçeveler doğrultusunda gerçekleştirmek, şüphesiz her müminin gerçekleştirmesi gereken görevler arasında yer almaktadır.

Halk arasında inanılmış ortak düşüncelerden birisi, kişinin sabaha karşı veya akşam üstü saatlerde banyoya girerek veya farklı yollardan temizliği sırasında şeytanlar ile bir araya gelebileceği ve hatta akıllarını dahi kaybedebilecekleri yönündedir. Aklını kaybetme veya herhangi bir fiziksel hasara uğrama durumu tamamı ile hurafeden ibaret olmakla birlikte, söz konusu saatler şeytanların dağılma vakitleri olduğundan bu anlarda mutlak suretle ihtiyaç duyulmadığı durumlar haricinde banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Herhangi bir caiz olmama veya haram durumu bulunmamakla birlikte adab açısından uygun olmayan haller oluşabilmektedir. Kişinin İslamiyet’in öğrettiği banyo ve temizlik adab ve gelenekleri içerisinde gerçekleştirdiği temizlik, tamamı ile helal ve hatta sünnettir.

Söz konusu banyo adabının başladığı ilk nokta olarak gösterilen dişler, Hz. Peygamer’in gerçekleştirdiği gibi misvak temizliğe başlanması durumunda sünnet sayılarak sevap kazanılmasını sağlayacaktır. Temizlik evresi boyunca Allah’ın kişiye bahşettiği vücudu temizlemek ve ilk günkü mükemmelliğinde tutabilmek gibi hoş ve kibar düşüncelere sahip olunması da kişinin içsel huzurunu sağlaması için tavsiye edilmektedir.

Temizlik öncesinde temiz bulunan mekanı temizlik sonrasında da aynı şekilde bırakmak da en az vücudun genel temizliği kadar önemlidir. Etrafta bulunabilinecek her türlü sabun artığı, kıl, tırnak ve benzeri pislik özenle toplanmalı ve hiçbir insana gösterilmeden ortadan kaldırılmalıdır. Söz konusu kılların kasık ve koltuk altı bölgelerinde yer almalarındaki süre maksimum kırk gün olarak belirlenmiş ve bunun dışındaki süreçte de rahatsız edici hale gelmeden maksimum bir buğday tanesi boyunca uzamalarına izin verilmiştir.

 islamekseni.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

888BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...