Aralık, 2021

Meal

Ana SayfaFıkhi KonularKur'an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

Bir Kişinin Kur’an Okurken Şeytan Tarafından Rahatsız Edilemeyeceği Bilinirken, Neden Onun Tarafından Gönderilen Endişe ve Kuruntulara Göğüs Germesi de Gerekmektedir

 

Hadis-i Şerif’lerde belirtildiği gibi Kur’an okunan evlere veya Allah-u Teala’nın adının zikredildiği ibadet alanlarına şeytanın giremeyeceği ve direkt olarak herhangi bir zarar veremeyeceği kesin hatlar ile doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra söz konusu eylemler gerçekleştirilirken dahi şeytan vesvese ve endişe yolları ile kişiyi rahatsız etme davranışına devam ederken, bu konuda direkt iletişim yerine farklı yöntemler kullanmaktadır. Tıpkı evin dışından gelen bir bağrışmanın direkt olarak duyulmasa da sesinin fark edilmesi gibi şeytan da rahatsızlığı bu yolla vermeye çalışmaktadır.

Buna ek olarak pek çok yerde söylenegelen ” Kur’an’ın bulunduğu eve şeytan giremez ” sözü, direkt olarak cümle anlamından ziyade kutsal kitabın daha çok okunmaya ve Allah’ın adının mümkün olan her fırsatta söylenilmeye başlanması ile birlikte şeytanın giderek uzaklaşacağına ve onun verdiği endişelerden daha fazla korunmuş ve kollanmış olacağını belirtir olarak algılanması da mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BU KATEGORİDE DİĞER İÇERİKLER