Kasım, 2021
Ana SayfaHocalarAbdulbaset Abdussamed

Abdulbaset Abdussamed

Abdulbasit Abdussamed Hayatı,Sureleri, Videoları

Abdulbasit Sureleri İndir (mp3)

 
Abdulbasit Abdussamed hatim özel sayfamıza hoşgeldiniz. Bu bölümde Abdussamed sureleri dinleyebilir veya indirebilirsiniz. Abdussamed surelerini mp3 olarak doğrudan indirmeniz mümkündür.Dosyalar rar’li oldugu icin sisteminizde winrar yuklu oldugunden emin olunuz. Sureleri indirerek dinleyebilirsiniz. Abdulbasit Abdussamed hatim setinin yanında sizlere ek bilgiler de sunduk. Abdussamedin hayatı ve kendisi hakkında bilgileri buran bulabilirsiniz. Ayrıca Abdussamed surelerinin yanında birkac adet Abdussamed videolari ekleyerek sizlerin kendisinin siması hakkında bir izlenim elde etmenizi saglamaya çalıştık. Keyifli vakitler geçirmeniz dileği ile…
 

Abdussamed Online Mukabele

Abdulbasit Abdussamed Sure İndir (Tüm Hatim Seti)

No. Sura No. Sura No. Sura
1 Fatiha 39 Zumar  77 Mursalat 
2 Bakara 40 Ghafir 78 Nab 
3 Imran 41 Fussilat 79 Naziat 
4 Nisa 42 Ash-Shura  80 Abasa
5 Maide 43 Zuhruf 81 Takwir 
6 Enam 44 Ad-Dukhan 82 Infitar 
7 Araf 45 Jathiya  83 Mutaffifin
8 Anfal 46 Ahqaf 84 Inshiqaq 
9 Tauba 47 Muhammad 85 Buruj 
10 Yunus  48 Fath 86 Tariq 
11 Hud 49 Hujurat  87 A’la 
12 Yusuf 50 Qaf 88 Ğaşiye 
13 Ar-Ra’d  51 Zariyat 89 Fajr 
14 Ibrahim 52 Tur 90 Balad 
15 Hijr 53 An-Najm 91 Shams 
16 An-Nahl 54 Qamar  92 Lail 
17 Isra  55 Rahman 93 Duha 
18 Kahf 56 Waqi’a  94 Sharh
19 Maryam 57 Hadid 95 Tin 
20 Ta-Ha 58 Mujadilah  96 Alaq 
21 Anbiya 59 Hashr 97 Qadr
22 Hajj 60 Mumtahinah 98 Beyyine
23 Mu’minun 61 Saff 99 Zilzal 
24 Nour 62 Jumu’ah  100 Adiyat
25 Furqan 63 Munafiqun  101 Kari’a
26 Shu’ara 64 Taghabun 102 Tekasür
27 An-Naml 65 Talaq  103 Asr 
28 Qasas 66 Tahrem 104 Hümeze
29 Ankabut  67 Mulk  105 Fil 
30 Ar-Rum 68 Qalam  106 Quraish 
31 Luqman 69 Haqqah  107 Ma’un 
32 Sajdah 70 Ma’arig  108 Kevser
33 Ahzab 71 Nuh  109 Kafirun 
34 Saba 72 Jinn  110 Nasr
35 Fatir 73 Müzemmil 111 Masad 
36 Ya-Sin 74 Mudahhir 112 Ikhlas 
37 As-Saffat 75 Qiyamah  113 Falaq 
38 Suad 76 Insan  114 Nas

DİNLEYEBİLECEĞİNİZ DİĞER HAFIZLAR

Shiekh Abdulbaset Abdulsamad
Shiekh Ahmad Al-Agamy
Shiekh Mohammad Ayyoub
-Shiekh Saad Al-Ghamdi
-Shiekh Mohammad Jibreel
-Shiekh Mahmoud Al-Husary
-Shiekh Mishary Rashed
-Shiekh Abu Bakr Al-Shatery
 


Abdussamed’in Hayatı

Kur’an okuyarak tebliğ yaptı

Mısır, ülke olarak aslında fazla yabancımız değil. Nil nehri ve piramitlerle birlikte, Mısır denildiğinde akla gelen üçüncü bir konu daha var: Hafızlar.
Mısırlı hafızların sesleri gerçekten çok güzel. Bunun sebebi kimilerine göre iklim, kimilerine göre de bölge halkının ses tellerinin biyolojik yapısı. Gerçek sebebi nedir bilmiyoruz ama seslerinin çok güzel olduğu bir gerçek. Şaşâi, Mustafa İsmail, Sıddık Minşevi, Kâmil Yusuf, Ahmet Naina, Muhammet Rıfat, Ragıp Galveş gibi ünü Mısır sınırlarını aşmış birçok hafız—kârî yetiştirdi Nil’in geçtiği topraklar.
Ancak, biri diğerlerinden çok farklıydı; herşeyden önce insanı adeta efsunlayan sesi, hiç tükenmeyecekmiş gibi gelen nefesi vardı. Adı ise Abdulbasıt Muhammed Abdussamed’di.

10 yaşında hafız oldu

 Abdulbasıt Muhammed Abdussamed Mısır’ın güneyinde Said bölgesinin Armand şehrinde 1 Ocak 1927 tarihinde doğmuştu. 10 yaşına geldiğinde ise küçük bir Kur’an hâfızıydı. Kur’an’ı Armand şehri ve Kina çevresindeki civar şehirlerde okumaya başladı. Sonra güzel sesiyle dinleyicilerin beğeni ve takdirlerini toplayarak bütün “Said” bölgesinde ve ülkenin güneyinde ünü arttı. 7 kıraati Şeyh Muhammed Selim’in rivayetinde Kina’da öğrendi, ardından da Kıraat—i Aşere’yi tamamlayıp Kahire’ye gitti. 1950 yılında Seyyide Zeyneb’in töreninde bulundu.
Aslında Abdussamed’in meşhur olmasının hikâyesi Mısırlı diğer ünlü hafızlarınkinden pek farklı değildir. Dar bir çevre haricinde hiçkimsenin tanımadığı genç okuyucu tevafuken devletin bir büyüğünün önünde ya da kalabalık bir yerde okur ve adı ağızdan ağıza dolaşmaya başlar.
Bir arkadaşı Zeynebi Camii’ne Kur’an okuması için Abdussamed’i davet eder. Kendisinden 10—15 dakika okuması istenir. Ama o cemaatin beğeni ve takdirlerinden dolayı okumasını sürdürür ve 2 saati aşan bir tilavette bulunur. Dönemin başbakanı da o anda dinleyiciler arasındadır. Okuyuşunu çok beğenir. Ve onun Mısır Radyosuna katılmasını ister. Radyoda bir imtihan yapılır. Üstün başarı gösterince radyonun resmi Kur’an okuyucusu olur. En genç okuyucu kendisidir. Dönem ise 50’li yılların başıdır. O devir ünlü “kârîlerin” yani, okuyucuların bol olduğu bir devirdir.
Oğulları Tarık ve Hişam Abdussamed’i ünlü Hafız’ın Mısır’da vefat ettiği evde ziyaret ettik. Babasının 30 yıl kadar Kahire Şâfi Camii’nde Kur’an okuduğunu belirten Tarık Abdussamed, “İnsanlar sabah erken vakitte camiye gidiyor, yer bulmaya, onun yakınında oturmaya çalışıyorlardı” diyor.

.. Ve davetler

Şeyh Abdussamed’e dünyanın dörtbir tarafından davetiyeler gelir. Abdulbasıt İslam aleminin şerefli mescidlerinde Kur’an okumuştur. 1952’de babasıyla hac farîzasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a gider. Mekke ve Medine’de Kur’an okur. Mescid—i Aksâ’da, yine Kudüs’te Halil Mescidi’nde, Irak’ta ve başka bir çok Arap ülkesinde okur ve ödüller alır. Cezayir, Endonezya, Fas, Hindistan, Pakistan, Malezya ve Avrupa ülkelerinin çoğu onun davetli olarak ziyaret ettiği yerlerdir.
Abdussamed Türkiye’yi de ziyaret eder. 15 gün kadar Türkiye’de kalır. Sultanahmet Camii’nde Kur’an okur. İslam aleminin diğer coğrafyalarında olduğu gibi ülkemizde de coşkuyla karşılanır. Ankara’yı da içine alan bu ziyaret çok verimli geçen ziyaretlerinden birisi olur.

Cehennem ayetlerini okurken ağlardı

Abdulbasıt Abdussamed’in en önemli özelliklerinden birisi de nefesini tutmada çok maharetli olmasıdır. Ünlü hafız uzun süre nefes almadan ayetleri tiz seste okuyabilmektedir. Bu özelliği de cemaati mest etmekte, ayeti bitirir bitirmez coşmasına vesile olmaktadır.
Çocuklarının anlattığına göre, Abdussamed Kur’an okumaya başlamadan önce kendisini ciddi olarak hazırlar, pek kimseyle konuşmaz, kalben ve ruhen hazır hale gelmeye çalışırdı.
Büyük Kur’an üstadı Mustafa İsmail’de gördüğümüz gibi Abdulbasıt Abdussamed’de de okuduğu ayetlerden etkilenme çok yüksek boyutlardadır. Özellikle cehennemle ilgili ayetleri okurken gözleri yaşlarla dolu bir Abdussamed vardır dinleyicilerin karşısında.
Tarık Abdussamed onun bu hali için, “Babam, Kur’an okurken çok etkilenirdi. Cennet ve Cehennem ayetlerinde gözleri yaşlarla dolardı. Cehennem azabı ve ehlinden bahsolunan ayetlerde çok duygulanır, etkilenir ve gözleri yaşlarla dolardı” diyor.
Abdulbasıt Abdussamed’in Türkiye’de de çok dinlenen Tekvin suresi meşhurdur. O sureyi okuyuşunda daha bir başkadır Abdussamed. Tizle başladığı sureyi birkaç defa tekrarlar ve her tekrarlayışında ayrı bir güzellik, ayrı bir başkalık katar. Hatta denebilir ki o, bu sureyle hafızalarda yer etmiştir. Acaba Abdulbasıt Abdussamed bu sureyi nerede ve ne zaman okumuştu. Oğlu Tarık Abdussamed’e sorduk: “O sureyi 1952’de, Suriye’nin Halep şehrinde okudu. Yine kısa sûreler vardır. Tekvin, Duha, İnşirah, Fatiha ve Bakara’nın ilk ayetleri. Bu kaseti Suriye’de çekilmiştir. O an cemaat çok coşkuludur. Babamın da ilk gidişidir Suriye’ye. İnsanlar çok beğenmiş ve coşmuşlar. O kaset şu an tüm dünya müslümanları tarafından takdirle karşılanan ve dinlenen bir kaset. O kaset şeyhin şöhret bulduğu nadir kasetlerin başında gelir.” Onun dizinde yetişmiş, Kur’an ezberlemiş çokça öğrencisi var. Tarık Abdussamed, “Merhum babamın Kur’an’ını dinleyip müslüman olan insanlar var”diyor.

Onu dinlediler ve müslüman oldular

Abdussamed 1960 yılında Güney Afrika’ya gider ve bir ay kalır. Burada ilginç bir hadise yaşanır. 100 kişiyi aşan bir grup Abdussamed’in Kur’an okuyuşundan etkilenir ve onun vesilesiyle İslamiyet’i kabul eder. Okuduğu Kur’an’la başkalarının İslamiyet’e girmesine vesile olan ender hâfızlardan birisidir.
Abdussamed’in kasetleri dünyanın dörtbir tarafında… Acaba şöhret Abdussamed’i etkilemiş miydi? Oğluna göre Abdussamed’i Abdussamed yapan tevazuu, alçak gönüllülüğü ve insanlar arasında bir insan olması… Çoğu zaman halkla içiçe ve tabii olması çevresinde hayretle karşılanıyordu. Bu hasletlerdir ki onu dünyaca ünlü bir kârî yaptı.
O devrin Kur’an üstadı Şeyh Mustafa İsmail ile de Abdussamed’in arası gayet iyidir. Birbirlerini ziyaret ederler, birbirlerine karşı sevgi, saygı ve muhabbet duyarlar, devamlı iyi ilişkilerde bulunurlar. Dini münasebetlerde, toplantı ve oturumlarda biraraya gelir, bol bol hoş sohbetler ederler.
Abdussamed’in diğer oğlu Hişam Abdulbasıt Muhammed Abdussamed 1987 yılında babasıyla birlikte Amerika ziyaretlerini şöyle anlatıyor: “1987 yılında babamla birlikte ABD ziyaretinde bulundum. Orada bir İslam merkezinin açılışı vardı. Bu münasebetle babam Kur’an okudu. Orada gördüğüm tabloya, Kur’an’a ve okuyucusuna karşı muhabbete belki Mısır’da rastlamadım. Açılıştan sonra 1.5 ay kadar orada kaldık. Her gün babama civar şehirlerden, Washington’dan, Chicago’dan, New Jersey’den ve çeşitli yerlerden Kur’an okuması için davetler geliyor, babam da icabet ediyordu.”
Abdulbasıt Abdussamed’i en çok sevindiren olayların başında Batı ülkelerinin Kur’an’a ve okuyucusuna karşı olan hüsnü teveccühü ve muhabbeti geliyordu. Oralarda insanların toplanıp Kur’an dinlerken, coşup takdirlerini belirtmeleri, hususan gençlerin Kur’an’a karşı uyanıklığı onu mesrur ediyordu.
Abdussamed şöyle der: “Tecvid tatlı sese hazırdır. Tatlı sesiniz varsa Kur’an’ı Kerim’i tecvid etmez misiniz?”
Abdussamed 30 Kasım 1988’de vefat etti. Kahire’de satılan 26 kaseti, normal okuyuşuyla 22 kasetlik hatim seti vardır. Bir de tecvidli olarak 53 tane hatim kaseti var.
Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen onun sesinin kasetlerden, radyolardan, televizyonlardan yükselmesi, çarşıda pazarda gezerken bile Abdussamed’in o yanık ve tiz sesinin duyulması evlatlarını sonsuz bir mutluluğa sürüklüyor. Günler aylar geçiyor ve biz Abdussamed’i televizyon, radyo ve kasetlerden hâlâ dinliyoruz… Hatta köşebaşındaki Kur’an kaseti satan seyyar satıcıda, çarşıdaki büyük dükkanlarda, törenlerde Abdussamed Kur’an okumaya devam ediyor.

Önceki İçerikKuran-ı Kerim Meali İzle
Sonraki İçerikAbdurrahman Sadien

7 YORUM

 1. selamünaleyküm kardeşim ALLAH razı olsun ben 40 süre indirdim ama geriye kalanlar malesef acılmıyor sanırım bi sorun var.cözümü varsa sana zahmet bi bakıver haberverirsen 12 88 arası sureler malesef acılmıyo….

  • S.a kardeşim,

   Kontrol ettiğimizde linklerde her hangi bir sorun yoktur. Sunucuda yoğunluğundan dolayı gecikmede söz konusu olabilir. Tıkladıktan sonra biraz beklemenizi tavsiye ediyoruz. Size e-mail yolu ile detaylı bilgi ve alternatif download linkleri iletmeye çalıştık fakat maalesef email adresinize hiç bir email iletilmiyor. Email smtf sorunu yaşıyorsunuz. Farklı bir email veya iletişim yolu belirtirseniz geri dönüş yapılacaktır.

   Ayrıca bu bölüme yakın bir zamanda indirme sorunu yaşayanlar için alternatif download bağlantıları temin edilecektir. Saygılarımızla…

   İslam Ekseni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="islamekseni" open_in_new_window="y"]
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...