Salı, Mart 31, 2020
Ana Sayfa Hocalar Abdulbaset Abdussamed

Abdulbaset Abdussamed

Abdulbasit Abdussamed Hayati,Sureleri,Videolari
Abdulbasit Sureleri indir (mp3) :

 

Abdulbasit Abdussamed ozel sayfamiza hos geldiniz.Bu bolumde Abdussamed sureleri dinleyebilir veya indirebilirsiniz.Abdussamed surelerini mp3 olarak dogrudan indirmeniz mumkundur.Dosyalar rar’li oldugu icin sisteminizde winrar yuklu oldugunden emin olunuz.Sureleri indirdikten sonra dinleyebilirsiniz.Abdussamed Hatim setinin yaninda sizlere ek bilgiler de sunduk.Abdussamedin hayati ve hakkinda bilgileri buran bulabilirsiniz.Ayrica abdussamed surelerinin yaninda birkac abdussamed videolari ekleyerek sizlerin kendisinin simasi hakkinda bir izlenim elde etmenizi saglamaya calistik.Keyifli vakitler gecirmeniz dilegi ile…

Sponsor Baglantilar


[tabs title=”” disabled=”false” collapsible=”true” active=”1″ event=”click”] [tab title=”A. Sudeys”]

Sudais photo

Abdurrahman El Sudeys (Sudeys)

[/tab] [tab title=”Abdussamed”]

abdussamed

Abdussamed

[/tab] [tab title=”Mahir”]

Mahir el muakli

Mahir El Muakli

[/tab][tab title=”Shuraim”]

shuraim

Saad Al Shuraim

[/tab][tab title=”E. Şatiri”]

kabe imamı ebubekri şatiri

Ebubekir Şatiri

[/tab][tab title=”Muhammed Cibril”]

cibril

Muhammed Cibril

[/tab][tab title=”Yasir El Dosari”]

yasir el dosari

Yasir El Dosari

[/tab][tab title=”Abdullah Basfar”]

Abdullah Basfar

Abdullah Basfar

[/tab][tab title=”İlhan Tok”]

ilhan-tok

İlhan Tok

[/tab][tab title=”Fatih Çollak”]

Fatih-collak

Fatih Çollak

[/tab][tab title=”Mustafa İsmail”]

hafız mustafa ismail

Mustafa İsmail

[/tab][/tabs]

No. Sura No. Sura No. Sura No. Sura No. Sura
1 Fatiha 25 Furqan 49 Hujurat 73 Muzzamil 97 Qadr
2 Baqara 26 Shu’araa’ 50 Qaf 74 Muddathir 98 Bayyina
3 Aal Imran 27 Naml 51 Thariyat 75 Qiyama 99 Zalzala
4 Nisaa’ 28 Qasas 52 Toor 76 Insaan 100 Aadiyat
5 Ma’ida 29 Ankaboot 53 Najm 77 Mursalat 101 Qari’a
6 An’aam 30 Room 54 Qamar 78 Naba’ 102 Takathur
7 A’raf 31 Luqman 55 Rahman 79 Nazi’aat 103 Asr
8 Anfal 32 Sajda 56 Waqi’a 80 Abas 104 Humaza
9 Tawba 33 Ahzab 57 Hadeed 81 Takweer 105 Feel
10 Yonus 34 Saba’ 58 Mujadila 82 Infitar 106 Quraysh
11 Hood 35 Fatir 59 Hashr 83 Mutafifeen 107 Ma’oon
12 Yosuf 36 Ya Seen 60 Mumtahana 84 Inshiqaq 108 Kawthar
13 Ra’d 37 Saffaat 61 Saff 85 Burooj 109 Kaferoon
14 Ibrahim 38 Saad 62 Jumu’a 86 Tariq 110 Nasr
15 Hijr 39 Zumar 63 Munafiqoon 87 A’la 111 Masad
16 Nahl 40 Ghafir 64 Taghabon 88 Ghashiya 112 Ikhlas
17 Israa’ 41 Fussilat 65 Talaq 89 Fajr 113 Falaq
18 Kahf 42 Shoora 66 Tahreem 90 Balad 114 Naas
19 Mariam 43 Zukhrof 67 Mulk 91 Shams  
20 Taha 44 Dukhan 68 Qalam 92 Layl  
21 Anbiyaa’ 45 Jathiya 69 Haaqa 93 Dhuha  
22 Haj 46 Ahqaf 70 Ma’arij 94 Sharh  
23 Mu’minoon 47 Muhammad 71 Nooh 95 Teen  
24 Noor 48 Fat’h 72 Jinn 96 Alaq  

Abdussamed’in Hayati :

Kur’an okuyarak tebliğ yaptı

Mısır, ülke olarak aslında fazla yabancımız değil. Nil nehri ve piramitlerle birlikte, Mısır denildiğinde akla gelen üçüncü bir konu daha var: Hafızlar.
Mısırlı hafızların sesleri gerçekten çok güzel. Bunun sebebi kimilerine göre iklim, kimilerine göre de bölge halkının ses tellerinin biyolojik yapısı. Gerçek sebebi nedir bilmiyoruz ama seslerinin çok güzel olduğu bir gerçek. Şaşâi, Mustafa İsmail, Sıddık Minşevi, Kâmil Yusuf, Ahmet Naina, Muhammet Rıfat, Ragıp Galveş gibi ünü Mısır sınırlarını aşmış birçok hafız—kârî yetiştirdi Nil’in geçtiği topraklar.
Ancak, biri diğerlerinden çok farklıydı; herşeyden önce insanı adeta efsunlayan sesi, hiç tükenmeyecekmiş gibi gelen nefesi vardı. Adı ise Abdulbasıt Muhammed Abdüssamed’di.

10 yaşında hafız oldu

  Abdulbasıt Muhammed Abdüssamed Mısır’ın güneyinde Said bölgesinin Armand şehrinde 1 Ocak 1927 tarihinde doğmuştu. 10 yaşına geldiğinde ise küçük bir Kur’an hâfızıydı. Kur’an’ı Armand şehri ve Kina çevresindeki civar şehirlerde okumaya başladı. Sonra güzel sesiyle dinleyicilerin beğeni ve takdirlerini toplayarak bütün “Said” bölgesinde ve ülkenin güneyinde ünü arttı. 7 kıraati Şeyh Muhammed Selim’in rivayetinde Kina’da öğrendi, ardından da Kıraat—i Aşere’yi tamamlayıp Kahire’ye gitti. 1950 yılında Seyyide Zeyneb’in töreninde bulundu.
Aslında Abdüssamed’in meşhur olmasının hikâyesi Mısırlı diğer ünlü hafızlarınkinden pek farklı değildir. Dar bir çevre haricinde hiçkimsenin tanımadığı genç okuyucu tevafuken devletin bir büyüğünün önünde ya da kalabalık bir yerde okur ve adı ağızdan ağıza dolaşmaya başlar.
Bir arkadaşı Zeynebi Camii’ne Kur’an okuması için Abdüssamed’i davet eder. Kendisinden 10—15 dakika okuması istenir. Ama o cemaatin beğeni ve takdirlerinden dolayı okumasını sürdürür ve 2 saati aşan bir tilavette bulunur. Dönemin başbakanı da o anda dinleyiciler arasındadır. Okuyuşunu çok beğenir. Ve onun Mısır Radyosuna katılmasını ister. Radyoda bir imtihan yapılır. Üstün başarı gösterince radyonun resmi Kur’an okuyucusu olur. En genç okuyucu kendisidir. Dönem ise 50’li yılların başıdır. O devir ünlü “kârîlerin” yani, okuyucuların bol olduğu bir devirdir.
Oğulları Tarık ve Hişam Abdüssamed’i ünlü Hafız’ın Mısır’da vefat ettiği evde ziyaret ettik. Babasının 30 yıl kadar Kahire Şâfi Camii’nde Kur’an okuduğunu belirten Tarık Abdüssamed, “İnsanlar sabah erken vakitte camiye gidiyor, yer bulmaya, onun yakınında oturmaya çalışıyorlardı” diyor.

.. Ve davetler

Şeyh Abdüssamed’e dünyanın dörtbir tarafından davetiyeler gelir. Abdulbasıt İslam aleminin şerefli mescidlerinde Kur’an okumuştur. 1952’de babasıyla hac farîzasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a gider. Mekke ve Medine’de Kur’an okur. Mescid—i Aksâ’da, yine Kudüs’te Halil Mescidi’nde, Irak’ta ve başka bir çok Arap ülkesinde okur ve ödüller alır. Cezayir, Endonezya, Fas, Hindistan, Pakistan, Malezya ve Avrupa ülkelerinin çoğu onun davetli olarak ziyaret ettiği yerlerdir.
Abdüssamed Türkiye’yi de ziyaret eder. 15 gün kadar Türkiye’de kalır. Sultanahmet Camii’nde Kur’an okur. İslam aleminin diğer coğrafyalarında olduğu gibi ülkemizde de coşkuyla karşılanır. Ankara’yı da içine alan bu ziyaret çok verimli geçen ziyaretlerinden birisi olur…
Cehennem ayetlerini okurken ağlardı
Abdulbasıt Abdüssamed’in en önemli özelliklerinden birisi de nefesini tutmada çok maharetli olmasıdır. Ünlü hafız uzun süre nefes almadan ayetleri tiz seste okuyabilmektedir. Bu özelliği de cemaati mest etmekte, ayeti bitirir bitirmez coşmasına vesile olmaktadır.
Çocuklarının anlattığına göre, Abdüssamed Kur’an okumaya başlamadan önce kendisini ciddi olarak hazırlar, pek kimseyle konuşmaz, kalben ve ruhen hazır hale gelmeye çalışırdı.
Büyük Kur’an üstadı Mustafa İsmail’de gördüğümüz gibi Abdulbasıt Abdüssamed’de de okuduğu ayetlerden etkilenme çok yüksek boyutlardadır. Özellikle cehennemle ilgili ayetleri okurken gözleri yaşlarla dolu bir Abdüssamed vardır dinleyicilerin karşısında.
Tarık Abdüssamed onun bu hali için, “Babam, Kur’an okurken çok etkilenirdi. Cennet ve Cehennem ayetlerinde gözleri yaşlarla dolardı. Cehennem azabı ve ehlinden bahsolunan ayetlerde çok duygulanır, etkilenir ve gözleri yaşlarla dolardı” diyor.
Abdulbasıt Abdüssamed’in Türkiye’de de çok dinlenen Tekvin suresi meşhurdur. O sureyi okuyuşunda daha bir başkadır Abdüssamed. Tizle başladığı sureyi birkaç defa tekrarlar ve her tekrarlayışında ayrı bir güzellik, ayrı bir başkalık katar. Hatta denebilir ki o, bu sureyle hafızalarda yer etmiştir. Acaba Abdulbasıt Abdussamed bu sureyi nerede ve ne zaman okumuştu. Oğlu Tarık Abdüssamed’e sorduk:
“O sureyi 1952’de, Suriye’nin Halep şehrinde okudu. Yine kısa sûreler vardır. Tekvin, Duha, İnşirah, Fatiha ve Bakara’nın ilk ayetleri. Bu kaseti Suriye’de çekilmiştir. O an cemaat çok coşkuludur. Babamın da ilk gidişidir Suriye’ye. İnsanlar çok beğenmiş ve coşmuşlar. O kaset şu an tüm dünya müslümanları tarafından takdirle karşılanan ve dinlenen bir kaset. O kaset şeyhin şöhret bulduğu nadir kasetlerin başında gelir.”
Onun dizinde yetişmiş, Kur’an ezberlemiş çokça öğrencisi var. Tarık Abdüssamed, “Merhum babamın Kur’an’ını dinleyip müslüman olan insanlar var”diyor.

Onu dinlediler ve müslüman oldular

 Abdüssamed 1960 yılında Güney Afrika’ya gider ve bir ay kalır. Burada ilginç bir hadise yaşanır. 100 kişiyi aşan bir grup Abdüssamed’in Kur’an okuyuşundan etkilenir ve onun vesilesiyle İslamiyet’i kabul eder. Okuduğu Kur’an’la başkalarının İslamiyet’e girmesine vesile olan ender hâfızlardan birisidir.
Abdüssamed’in kasetleri dünyanın dörtbir tarafında… Acaba şöhret Abdüssamed’i etkilemiş miydi? Oğluna göre Abdüssamed’i Abdüssamed yapan tevazuu, alçak gönüllülüğü ve insanlar arasında bir insan olması… Çoğu zaman halkla içiçe ve tabii olması çevresinde hayretle karşılanıyordu. Bu hasletlerdir ki onu dünyaca ünlü bir kârî yaptı.
O devrin Kur’an üstadı Şeyh Mustafa İsmail ile de Abdüssamed’in arası gayet iyidir. Birbirlerini ziyaret ederler, birbirlerine karşı sevgi, saygı ve muhabbet duyarlar, devamlı iyi ilişkilerde bulunurlar. Dini münasebetlerde, toplantı ve oturumlarda biraraya gelir, bol bol hoş sohbetler ederler.
Abdüssamed’in diğer oğlu Hişam Abdulbasıt Muhammed Abdüssamed 1987 yılında babasıyla birlikte Amerika ziyaretlerini şöyle anlatıyor: “1987 yılında babamla birlikte ABD ziyaretinde bulundum. Orada bir İslam merkezinin açılışı vardı. Bu münasebetle babam Kur’an okudu. Orada gördüğüm tabloya, Kur’an’a ve okuyucusuna karşı muhabbete belki Mısır’da rastlamadım. Açılıştan sonra 1.5 ay kadar orada kaldık. Her gün babama civar şehirlerden, Washington’dan, Chicago’dan, New Jersey’den ve çeşitli yerlerden Kur’an okuması için davetler geliyor, babam da icabet ediyordu.”
Abdulbasıt Abdüssamed’i en çok sevindiren olayların başında Batı ülkelerinin Kur’an’a ve okuyucusuna karşı olan hüsnü teveccühü ve muhabbeti geliyordu. Oralarda insanların toplanıp Kur’an dinlerken, coşup takdirlerini belirtmeleri, hususan gençlerin Kur’an’a karşı uyanıklığı onu mesrur ediyordu.
Abdüssamed şöyle der: “Tecvid tatlı sese hazırdır. Tatlı sesiniz varsa Kur’an’ı Kerim’i tecvid etmez misiniz?”
Abdüssamed 30 Kasım 1988’de vefat etti. Kahire’de satılan 26 kaseti, normal okuyuşuyla 22 kasetlik hatim seti vardır. Bir de tecvidli olarak 53 tane hatim kaseti var.
Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen onun sesinin kasetlerden, radyolardan, televizyonlardan yükselmesi, çarşıda pazarda gezerken bile Abdüssamed’in o yanık ve tiz sesinin duyulması evlatlarını sonsuz bir mutluluğa sürüklüyor. Günler aylar geçiyor ve biz Abdüssamed’i televizyon, radyo ve kasetlerden hâlâ dinliyoruz… Hatta köşebaşındaki Kur’an kaseti satan seyyar satıcıda, çarşıdaki büyük dükkanlarda, törenlerde Abdüssamed Kur’an okumaya devam ediyor.

 

Önceki İçerikKuran-ı Kerim Meali İzle
Sonraki İçerikAbdurrahman Sadien

5 YORUMLAR

 1. selamünaleyküm kardeşim ALLAH razı olsun ben 40 süre indirdim ama geriye kalanlar malesef acılmıyor sanırım bi sorun var.cözümü varsa sana zahmet bi bakıver haberverirsen 12 88 arası sureler malesef acılmıyo….

  • S.a kardeşim,

   Kontrol ettiğimizde linklerde her hangi bir sorun yoktur. Sunucuda yoğunluğundan dolayı gecikmede söz konusu olabilir. Tıkladıktan sonra biraz beklemenizi tavsiye ediyoruz. Size e-mail yolu ile detaylı bilgi ve alternatif download linkleri iletmeye çalıştık fakat maalesef email adresinize hiç bir email iletilmiyor. Email smtf sorunu yaşıyorsunuz. Farklı bir email veya iletişim yolu belirtirseniz geri dönüş yapılacaktır.

   Ayrıca bu bölüme yakın bir zamanda indirme sorunu yaşayanlar için alternatif download bağlantıları temin edilecektir. Saygılarımızla…

   İslam Ekseni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
İlahi Dinle İslami filmler
Ezanlar Şiirler
Mehter Marşları Çocuk Kasetleri
Dini Programlar FOTO GALERİ
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...
Mahir el muakli

Mahir El Muakli Full Hatim Seti İndir

Kabe imamlarından Mahir EL Muakli ve full hatim arşivi