Ekim, 2021

MEZHEPLER


1-) İTİKADİ MEZHEPLER

 MATURİDİ MEZHEBİ  ES´ARİ MESHEBİ

2-) FIHKİ MEZHEPLER

 HANEFİ MEZHEBİ  MALİKİ MEZHEBİ
 ŞAFİİ MEZHEBİ  HANBELİ MEZHEBİ
Önceki İçerikMÜBAREK GÜN VE GECELER
Sonraki İçerikKuran Mucizeleri

5 YORUM

  • Evet Aleviler müslüman kategorisine girer.Şöyle ki , Onlar Hz. Ali yi örnek alırlar ve islamda bir sahabeyi ya da bir peygamberi örnek almanın hiçbir sakıncası yoktur.Lakin bazı sapmış insanlar , Yalnızca Hz.Ali yi kabul etmekte ;Hz Muhammedi kabul etmemektedir.Hatta Hz.Alinin , tüm namazları kıldığı ; dolayısıyla şuanki insanların namaz borçlarının Hz.Ali arafından ödendiğini düşünen kesimler bile var.Bu tarz sapkın görüş ve islama aykırı tutum sergileyen insanlar müslüman kabul edilemez.Bu şeklide tutum sergileyen bir aleviyi müslüman kategorisine dahil edemeyiz.

   Bir alevi , Son peymbamber olarak Hz.Muhammedi görüyor , rehber olarak Kuran-ı Kerimi kabul ediyor , islamin ve imanın şartlarını kabul ediyorsa müslümandır.Bunları kabul ettikten sonra ; ,ister a grubu , ister b grubu olsun herkes müslümandır.Kategorileştirmek pek doğru olmaz.

   Alevilik Kur’ân’ın dışında ola­maz. Sünnetin zıddına anlaşıla­maz. Peygamber Efendimiz (asm)’in yaşayışına ters şekilde yorumlana­maz, Alevîlik’te namaz, oruç, hac, zekât gibi dinî emirlerin hepsi de vardır ve mevcuttur. Aksini iddia edenler Alevîliği kendi maksatlarına âlet etmek isteyenler­dir. Onların oyununa gelinmemeli, Aleviliği İslâm’ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir…

   Lakin bu hususlarda herhangi bir eksik veya islama aykırı durumlar söz konusu ise bu kesim veya sapkın gruplar müslüman kategorisine dahil edilemez.

   Saygılarımla…

   • amaa genellikle sapkındırlar ve de hak mezhep değildir dört hakmaezhebin dışındadırlar ve yanlış yoldadırlar. ve ashabı kiramın bazısına iftira etmektdirler hz. ali den başka emir bilmemektedirler. daha birçok şey islamda ilk münafıklar tarfından tefrikaya sebeb olunmuştur.

    • Görüşleriniz için teşekkür ederiz Nuri bey.Yukarıda belirtildiği gibi ve sizin de vurguladığınız gibi , olması gerektiği gibi değildir alevilik.Tamamen saptırılmıştır maalesef.Bir çok hususta islama uyuşmayan faaliyet ve düşünceler söz konusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

885BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...