Mezhepler


1-) İTİKADİ MEZHEPLER

 MATURİDİ MEZHEBİ  ES´ARİ MESHEBİ

2-) FIHKİ MEZHEPLER

 HANEFİ MEZHEBİ MALİKİ MEZHEBİ
 ŞAFİİ MEZHEBİ HANBELİ MEZHEBİ

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun, takipte kalın!

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun ve takipte kalın. İçerikleri favorilerinize ekleyin, hesabınızda muhafaza edin ve beğendiğiniz içerikleri hiç kaybetmeyin! Ayrıca yıllık bültenlerimizden de haberdar olun, her ramazan burada buluşalım!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

5 YORUM

  • Evet Aleviler müslüman kategorisine girer.Şöyle ki , Onlar Hz. Ali yi örnek alırlar ve islamda bir sahabeyi ya da bir peygamberi örnek almanın hiçbir sakıncası yoktur.Lakin bazı sapmış insanlar , Yalnızca Hz.Ali yi kabul etmekte ;Hz Muhammedi kabul etmemektedir.Hatta Hz.Alinin , tüm namazları kıldığı ; dolayısıyla şuanki insanların namaz borçlarının Hz.Ali arafından ödendiğini düşünen kesimler bile var.Bu tarz sapkın görüş ve islama aykırı tutum sergileyen insanlar müslüman kabul edilemez.Bu şeklide tutum sergileyen bir aleviyi müslüman kategorisine dahil edemeyiz.

   Bir alevi , Son peymbamber olarak Hz.Muhammedi görüyor , rehber olarak Kuran-ı Kerimi kabul ediyor , islamin ve imanın şartlarını kabul ediyorsa müslümandır.Bunları kabul ettikten sonra ; ,ister a grubu , ister b grubu olsun herkes müslümandır.Kategorileştirmek pek doğru olmaz.

   Alevilik Kur’ân’ın dışında ola­maz. Sünnetin zıddına anlaşıla­maz. Peygamber Efendimiz (asm)’in yaşayışına ters şekilde yorumlana­maz, Alevîlik’te namaz, oruç, hac, zekât gibi dinî emirlerin hepsi de vardır ve mevcuttur. Aksini iddia edenler Alevîliği kendi maksatlarına âlet etmek isteyenler­dir. Onların oyununa gelinmemeli, Aleviliği İslâm’ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir…

   Lakin bu hususlarda herhangi bir eksik veya islama aykırı durumlar söz konusu ise bu kesim veya sapkın gruplar müslüman kategorisine dahil edilemez.

   Saygılarımla…

   • amaa genellikle sapkındırlar ve de hak mezhep değildir dört hakmaezhebin dışındadırlar ve yanlış yoldadırlar. ve ashabı kiramın bazısına iftira etmektdirler hz. ali den başka emir bilmemektedirler. daha birçok şey islamda ilk münafıklar tarfından tefrikaya sebeb olunmuştur.

    • Görüşleriniz için teşekkür ederiz Nuri bey.Yukarıda belirtildiği gibi ve sizin de vurguladığınız gibi , olması gerektiği gibi değildir alevilik.Tamamen saptırılmıştır maalesef.Bir çok hususta islama uyuşmayan faaliyet ve düşünceler söz konusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Online Hatim Seti

Çeşitli hafızlardan farklı tilavetleri online olarak dinleyebilirsiniz.

Mekke ve Medine Canlı Yayın

HOCALAR