Mart, 2021

Nasılsın Demek

Alışkanlık halinde nasılsın diyoruz. Maksatsız nasılsın demek uygun mudur, riya mıdır?

Uygun değildir. Eski âlimler, bir kimsenin derdine deva olamayacaksa, laf olsun diye nasılsın demezlermiş. Nasılsın dediğimiz kimse, (Şu kadar paraya ihtiyacım var, şu derdim var) derse, eğer gücümüz yeterken buna yardım etmezsek, nasılsın dememiz anormal bir şey olur. Derdine deva olabileceğimiz kimseye nasılsın demeliyiz. Nasılsın demek, bir ihtiyacın varsa göreyim demektir. İhtiyacını görmeyeceksek nasılsın dememiz samimiyetten uzak olur. Hiç değilse, (Elhamdülillah iyiyim, Allah razı olsun) diye dua etmesini sağlamak gayesiyle söylersek, nasılsın dememiz boşa gitmez, riya olmaz.

Bir arkadaşım var. Nasılsın dediğim zaman, Allah razı olsun diyor,  ama o da benim hatırımı sormuyor. Onun da bana sen nasılsın demesi gerekmez  mi?

Dua ettiğine göre memnuniyetini bildiriyor. Evet onun da  nasılsın demesi gerekir ama, belki bir mazereti vardır. Nasılsın dese, siz de şu  kadar paraya ihtiyacım var deseniz, vermese arkadaşlığa sığmaz, verse belki  kendi ihtiyacı vardır. Derdine deva olamayacağıma göre hiç sormayayım diyordur.
Bazı eski âlimler, bir kimsenin derdine deva olamayacaksa, laf olsun  diye nasılsın demezlermiş. Nasılsın demek bir ihtiyacın varsa göreyim anlamında  olduğu gibi, onun (Elhamdülillah iyiyim, Allah razı olsun) diye dua etmesini  sağlamaktır. Müslüman, beterin beteri var diyerek mevcut hâline şükreder.
Nasılsın dediğiniz zaman, o kimse de paraya ihtiyacım var derse, hemen  cüzdanı çıkarıp öylece önüne koyarsanız, herkese rahatça nasılsın  diyebilirsiniz. Yahut sırf dua ettirmek, duasını almak için de nasılsın  denebilir.

Önceki İçerikİyiliğe teşekkür etmeli
Sonraki İçerikEsnemek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

890BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...