Ana SayfaEvlilik ve Aile BilgileriDinimizde gerdek gecesi adabı, kuralları ve adetleri nelerdir?

Dinimizde gerdek gecesi adabı, kuralları ve adetleri nelerdir?

İslamiyet’e Göre Gerdek Gecesinde Uyulması Gereken Kurallar ve Adetler Nelerdir?

 

evlilik-resmiHayatın devam etmesi ve nesillerin çoğalması için her insanın yaşamı boyunca gerçekleştirmesi gereken görevlerden birisi şüphesiz evlenmek ve eşi ile birlikte yeni hayatlar meydana getirmektir. İslami kurallar ışığında eşlerin evliliklerinden sonra ilk defa cinsel birleşme yaşamaları durumu Gerdek Gecesi olarak belirtilirken, söz konusu gece içerisinde gerçekleştirilmesi gereken bazı kural ve adetler de bulunmaktadır. Çoğu erkek ve kadın bu gece yaşanacak durum konusunda bilgisiz olarak bulunma veya doğru bildiği şeylerin yanlış çıkma korkusu ile birlikte sorunlar yaşayabilmektedirler.

Gerdek gecesini yalnızca somut bir birleşmeden öte eşlerin birbirlerini ilk defa tam anlamı ile tanımalarını sağlayan bir zaman dilimi olarak görmek gerekmektedir. Duygu ve düşüncelerini onaylayarak yeni bir aile kurmaya ve genişlemeye karar vermiş iki ergin birey, bu beraberliğin son adımı olan birleşmeyi de tamamlayarak hayatları boyunca tek bir bütün halinde kalmanın gereğini yerine getireceklerdir.

Günümüzdeki pek çok ilişkide cinsel tatmin ve haz ağırlıkla hissedilmek istense de, İslami kurallara göre cinsel birleşmenin birincil amacı soyun devamını sağlamak ve dünyaya yeni hayatlar getirebilmektir. Özellikle gerdek gecesinde çiftler karşılıklı haz yaşama isteklerinden öte birbirlerini tanımaya ve gerek ruhsal gerekse bedensel olarak keşfetmeye ağırlık vermelidirler.

Cinsel ilişki konusunda gençlik evresinde edinilemeyen bazı bilgiler, hem erkek hem de kadını kimi zaman huzursuzluğa ve hatta bunalımlara itebilmektedir. Tüm toplumlarda olduğu gibi söz konusu durum hakkında genellikle erkeğin kadına göre daha fazla bilgi birikimi mevcut olduğundan dolayı bu durumda eşini rahatlatmak ve bilgilendirmek en önemli görevlerden birisi haline gelmektedir. Madden olduğu kadar psikolojik olarak da birbirlerini hazırlama süreçlerine önem vermeleri gereken çift, bu sayede tam anlamı ile huzurlu ve mutlu eden bir gece yaşayabileceklerdir.

Birleşme öncesinde, sırasında veya sonrasında ne erkeğin ne de kadının birbirlerine aceleci davranmamaları esastır. Hali hazırda konu hakkında tecrübesiz olan taraflar karşıdan gelen bu tarz bir acelecilik ile birlikte mevcut heyecanlarını arttırarak istenmeyen durumlar yaşanmasına mahal verebileceklerdir. Mümkün mertebe karşı tarafın hızına ve sakinliğine ayak uydurmak mecburiyetinde olan eşler, ancak bu sayede birbirlerine olan çekincelerini bir kenara bırakarak gerdeği yaşayabileceklerdir.

Büyük ihtimalle hayatlarında ilk defa bir kız ve erkek ile baş başa olan taraflar kısa veya uzun süreli çekingenlikler yaşayabileceklerinden, bu durumu hoş bir sohbet ve tatlı sözler ile yumuşatmak gerekmektedir. Eğer var ise karşı tarafın vücudundaki yara, sakatlık veya ölçütler hakkında sözler söyleyip onu şaka maksatlı dahi olsa kırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Gerdek gecesinde yaşanan en ufak bir huzursuzluğun evliliğin geri kalanında devam edecek sorunların başlangıcı olabileceği unutulmamalı ve bu konuya maksimum özen gösterilmelidir.

Birleşme sırasında özellikle kadının fiziksel korkuları konusunda da erkeğin sakin ve anlayışlı davranması gerekmektedir. Daha önce herhangi bir birleşme yaşamamış vücut ilk seferde her insana göre farklı tepkiler vereceğinden bu konuda duygusal ve fiziksel yaralanmalardan kaçınılmalıdır. Bekaretin izalesi sırasında kadın cinsel organından kayganlaştırıcı sıvının gelmemesi veya az gelmesi durumunda cimayı kolaylaştırmak için vazelin veya tükürük ile kayganlık sağlanması da gerçekleştirilebilinecek alternatifler arasında yer almaktadır. Gerdek gecesi oluşabilecek fiziksel bir sorunun da uzun süre çiftlerin birleşmelerini etkileyebileceği unutulmadan her iki vücudun nadideliğine de sahip çıkılmalı ve zarar vermekten kaçınılmalıdır. Yukarıdaki kuralların yanı sıra merak edilen ve doğrusu öğrenilmek istenen tüm detaylar uzun yıllardır evlilik yaşayan diğer müminlere sorularak öğrenilebilinecektir.

islamekseni.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BU KATEGORİDE DİĞER İÇERİKLER