Eylül, 2021
Ana SayfaFıkhi KonularNamazNübüvvet tarihinde namaz

Nübüvvet tarihinde namaz

Namaz, peygamgerlik emanetini ve vahiy yükünü omuzlayan secilmis kisilerin yerine getirdikleri Allah’in emriydi. Bu kisiler namazla Allah’a olan bagliliklarini kuvvetlendiriyorlar, vahiy ve ilhama onunla tahammül ediyorlardi. Tebilg görevlerini yaparken karsilastiklari güclükleri namazla asiyorlardi. Diger tüm ibadetlerin degistigi vahiy silsilesinde namaz ibadeti her peygambere emredilmisti. Peygamberler de kavimlerine ve kendilerinden sonraki nesillere namazi tavsiye etmislerdi:

Peygamberlerin atasi Ibrahim (A.S.) Rabbine kendisi ve zürriyeti icin dua ediyor: “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazidevamlikilanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamikabul et!” (Ibrahim : 40)

“(Resûlüm!) Kitap’ta Ismail’i de an. Gerçekten o, sözüne sâdikti, resûl ve nebî idi. Halkina namazive zekâtiemrederdi; Rabbi nezdinde de hosnutluk kazanmis bir kimse idi.” (Meryem :54-55)

Yine Musa (A.S.) Allah’tan namazi ve ibadetleri ihtiva eden mükellefiyetleri aliyordu. “Muhakkak ki ben, yalnizca ben Allah’im. Benden baska ilâh yoktur. Bana kulluk et; beni anmak için namaz kil.” (Taha: 14)

Rabbimiz, Israilogullari’ndan namaz kilmalari icin söz almisti. ” Vaktiyle biz, Israilogullarindan: Yalnizca Allah’a kulluk edeceksiniz, ana-babaya, yakin akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almis ve “Insanlara güzel söz söyleyin, namazikilin, zekâtiverin” diye de emretmistik. Sonunda aziniz müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz.” (Bakara : 83)

Belâ ve mesakkat zamanlarinda namaz siginiklariydi. “Biz de Musa ve kardesine: Kavminiz için Misir’da evler hazirlayin ve evlerinizi namaz kilinacak yerler yapin, namazlarinizida dosdogru kilin. (Ey Musa!) Müminleri müjdele! diye vahyettik.” (Yunus : 87)

Suayb (A.S.) namaza simsiki sarildi. Namaz, Yapmis oldugu davetin sekli görünüsü idi. Kavmi onun namazina tahammül edemedi. Suayb’ e söyle dediler : “Dediler ki: Ey Suayb! Babalarimizin taptiklarini(putlari), yahut mallarimiz hususunda diledigimizi yapmayiterketmemizi sana namazin miemrediyor? Oysa sen yumusak huylu ve çok akillisin!” (Hud: 87)

Kur’ân bize tanittigi, tüm babalara örnek olan hikmet sahibi Lokman (A.S) ogluna nasihat ederek söyle dedi: “Yavrucugum! Namazikil, iyiligi emret, kötülükten vazgeçirmeye çalis, basina gelenlere sabret. Dogrusu bunlar, azmedilmeye deger islerdir.” (Lokman : 17)

Melekler Hz. Meryem’e gelerek, Rabbine ihlasla kulluk etmesini ve Allah icin namaz kilmasini bildirdiler: “Ey Meryem! Rabbine ibadet et; secdeye kapan, (O’nun huzurunda) egilenlerle beraber sen de egil.” (Âl-i Imran : 43)

Allah’in mucizesi olarak dünyaya gelen Isa (A.S.) söyle dedi: 19:30-31. “Çocuk söyle dedi: “Ben, Allah’in kuluyum. O, bana Kitab’i verdi ve beni peygamber yapti. Nerede olursam olayim, O beni mübarek kildi; yasadigim sürece bana namazive zekâtiemretti.” (Meryem: 30 – 31)

Kur’ân bu peygamberlerin davetlerini namazla yerine getirdiklerini anlatir. Onlardan sonra gelen nesillerin namazi terkettiklerini ve akibetlerini haber verir.

“Nihayet onlarin pesinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namazibiraktilar; nefislerinin arzularina uydular. Bu yüzden ileride sapikliklarinin cezasiniçekecekler.” (Meryem 59)

Bazi Hadis-i Serifler:

2315 – Hz. Enes (radiyallâhu anh) anlatiyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kim bir namaz unutacak olursa hatirlayinca derhal kilsin. Unutulan namazin bundan baska kefareti yoktur.” [Buhârî, Mevakîtu’s-Salât 37; Müslim, Mesâcid 314, (684); Tirmizî, Salât 131, (178); Ebü Dâvud, Salât 11, (442); Nesâî, Mevâkît 52, 53, (2, 293, 294) ].

2317 – Ebü Katâde (radiyallâhu anh) anlatiyor: “Resülullah’la beraber bir gece boyu yürüdük. Cemaatten bazilari: “Ey Allah’in Resülü! Bize mola verseniz!” diye talepte bulundular. Efendimiz: “Namaz vaktine uyuya kalmanizdan korkuyorum” buyurdu. Bunun üzerine Hz. Bilâl: “Ben sizi uyandiririm!” dedi. Böylece Resülullah (aleyhissalâtu vesselam) mola verdi ve herkes yatti. Nöbette kalan Bilâl de sirtini devesine dayamistiki gözleri kapaniverdi, o da uyuyakaldi. Günesin dogmasiyla Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) uyandi ve: “Ey BiIâI! Sözün ne oldu?” diye seslendi ve Hz. Bilâl: “Üzerime böyle bir uyku hiç çökmedi” diyerek cevap verdi. Aleyhissalâtu vesselâm: “AIIah Teâlâ Hazretleri, ruhlarinizidiledigi zaman kabzeder, diledigi zaman geri gönderir. Ey BiIâI! Halka namaz için ezan oku” buyurdu. Sonra abdest aldive günes yükselip beyazlasinca kalkti, kafileye cemaatle namaz kildirdi.” [Buhârî, Mevâkît 35, Tevhîd 31; Müslim, Mesâcid 309-311; Muvatta, Vaktu’s-Salât 25; Ebu Dâvud, Salât 11, (435-441); Tirmizî, Salât 130, (177), Tefsir, Tâ-hâ (3162); Nesâî, Mevâkît 53, 54, 55, (1, 294-298), Imâmet 47, (2,106) ].

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

886BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...