Eylül, 2021
Ana SayfaFıkhi KonularNamazNamaz'ın dinimizdeki önemi

Namaz’ın dinimizdeki önemi

Namaz’in önemini bildiren, âyetler ve hadisler

Muhakkak ki Allah(C.C.)’in varligina, birligine inanmak farzlarin en büyügüdür. Bundan sonra farzlarin en büyügü Namazdir.

Namaz, imanin alâmetidir, kalbin nurudur, ruhun kuvvetidir, mü’minin mí’raci (Allah’in huzurunda olmasi) dir. Mü’min namaz sayesinde Allah (C.C.)’in maneví huzuruna cikabil-mektedir. Mü’minler icin bu ne yüce bir sereftir.

Bütün hakiki dinler, insanlara namaz kilmalarini emr etmislerdir. Müslümanlara namaz Hz. Peygamber (S.A.V.)’in mi’rac gecesinde bes vakit olarak farz kilinmistir.

Kuran-i Kerimde (Ankebut sures, 45) namazin kilinmasi defalarca emredilmektedir. “Rasulüm! Sana vahy olunan Kur’ân âyetlerini güzelce oku ve namazini erkân ve âdabina riâyetle kil, süphe yokki namaz, edebe, namusa, uygun olmayan seylerden, cirkin görülen islerden men eder. Her halde Allah Teâla’nin zikri her ibadetten daha büyüktür. Allah Teâla bütün islediklerinizi bilir.”

Hadis:i Serifler’de de:

“Namaz, dinin diregidir, Kim onu terk ederse, dinini der heder eder.”

“Namaz, cennet’in anahtaridir.”

“Namaz, her hayrin anahtaridir.”

“Namaz, mü’minin mi’racidir.”

Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle buyurmustur. “Bes vakit namaz (kilan) evin önünde bol miktarda akan tatli bir suda günde bes defa yikanan gibidir, bu adamda kir namina bir sey kalir mi? Hayir, bir sey kalmaz dediler, Hz. Peygamber (S.A.V.) iste su kiri giderdigi gibi bes vakit namaz da günahlari giderir.” (Müslim (R.A.), Câbir (R.A.) )

Büyüklerden Bekr ibn-i Abdullah:”Allah ile tercümansiz konusmak istersen namaz kil!”, diyor.

Bu mühüm ibadeti yerine getirenler, Allah (C.C.)’ in büyük lutfuna ve rahmetine ereceklerdir. Bunu kasden terkedenler de cok siddetli âzaba müstehakl olacaklardir.

Müslüman cocuklarina namaz kilmayi ögretme konusunda Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle uyarmaktadir.:”Cocuklariniz – onlar yedi yasina girdiklerinde namaz ile emredin. On yasina girdiklerinde (eger kilmazlarsa) onlari bü yüzden dayak atin ve bu yasta onlarin yataklarini birbirinden ayirin (uzak tutun)” (Ebu Davud)

Ibn-i Abidin, namazin sadece bedenle yapilan bir ibadet oldugunu kaydettikten sonra:

“Cünkü beden-i ibadetten maksad, bedeni yormak, kötülügü emreden nefsi kahr etmektir.”, hükmünü zikreder. Malúm oldugu üzere Kur’an-i Kerimde:”Nefis, muhakkak ki olanca siddetiyle kötülügü emredendir.” (Yusuf Suresi: 53 (Tefsir-i Hezin’ de: Insana sürekli kötülügü emreden nefsin “Nefs-i Emmare” oldugu kaydedilir. Nefs-i Emmare, hayvanlarda da daha bütün canlilarda bulunur. Dünyevi lezzet ve sehvetlere kapilmis nefis demektir. ) hükmü tasrih olunmustur. Nefsin heva ve heveslerini ortadan kaldira bilmek icin, günde bes vakit Allah Teâla (C.C.) ‘nin emrine teslim olmak ve gercekten ibadet etmek zaruridir, demektedir.

Hz. Peygamber (S.A.V.) :”Allah Teâla (C.C.) muhakkak ki, müslüman olan her erkege ve kadina günde bes vakit namazi farz kilmistir.” buyurdugu bilinmektedir. Dolayisiyla bes vakit namaz, kitap, sünnet ve sahabe-i kiram’in icma-i ile sabittir.

Önceki İçerikNamazla Allah’in huzuruna çikis
Sonraki İçerikNamaz ve Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

886BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...