Ekim, 2021

Meal

Kaderden Kadere

Hicretin 17 veya 18. yılında, Şam civarında Amevas taunu denilen veba salgını ortaya çıkmıştı. İlk çıkışı Filistin in Amevas bölgesinde olduğu için bu isimle anılmıştır. Bu hastalıktan yirmibeşbin kişi ölmüştü ki, sahabenin büyüklerinden Ebu Ubeyde b. Cerrah r.a. ve Muaz b. Cebel r.a. Hazretleri de bunlar arasındaydı.

O sene Hz. Ömer r.a. Şam a gitmek için yola çıkmış, şehrin dışında Şam valisi Ebu Ubeyde ve ordu komutanları tarafından karşılanmıştı. Şam da şiddetli taun (veba) salgını olduğunu öğrenen halife, çevresindeki sahabilerle istişare ettikten sonra, Şama girmekten vaz geçerek geri dönmeye karar vermişti. Ebu Ubeyde r.a. Hazretleri:

– Allah ın kaderinden mi kaçıyorsun? diye itiraz etmiş, Hz. Ömer de ona şöyle demişti:

– Evet; Allah ın kaderinden, yine O nun kaderine kaçıyoruz. Sen develerini bir tarafı çorak, bir tarafı otlak bir yere götürsen de, onları hem çorakta hem otlakta otlatsan, ikisinde de Allah ın kaderiyle otlatmış olursun.

Yanındakilerle birlikte Medine ye dönen Hz. Ömer, salgın hastalığın etrafı sardığını duyunca, Ebu Ubeyde yi Şam dan çıkarabilmek için ona şöyle bir mektup gönderdi:

Sana selam olsun. Şu anda sana ihtiyacım var. Seninle bir hususta istişare yapmak istiyorum. Bu sebeple mektubu aldığında hemen yola çık

Hz. Ömer r.a. ın maksadını anlayan Ebu Ubeyde Hazretleri ise şu cevabı yazdı:

Ey mü minlerin emiri! Senin bana niçin ihtiyacın olduğunu biliyorum. Fakat ben müslüman askerler arasındayım, kendimi onlara tercih edemem. Allah hakkımızdaki hükmünü uygulayıncaya kadar onlardan ayrılmak istemiyorum. Beni yanına çağırmaktan vazgeç!

Hz. Ömer r.a. mektubu okuyunca ağlamaya başladı. Çevresindekiler:

– Ey müminlerin emiri! Ebu Ubeyde vefat mı etti yoksa? deyince:

– Hayır, ama vefat etmiş gibidir, karşılığını verdi.

Şam da taundan vefat eden Ebu Ubeyde r.a. ın yerine Muaz b. Cebel r.a. Hazretleri idari vazifeyi üstlenmiş, onun da vefatından sonra Amr b. As r.a. onların yerine tayin edilmiştir. Amr. b. As, salgından korunmak için insanları toparlayıp dağlara çıkmıştır. O sırada veba salgını da sona ermiş, Hz. Ömer ise Amr ın bu tedbirini hoş karşılamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BU KATEGORİDE DİĞER İÇERİKLER