Ana SayfaDini MakalelerTaha Suresi 25-28 Ayetleri

Taha Suresi 25-28 Ayetleri

Dildeki Tutukluk İçin Okunacak Ayetler ve Hz. Musa (a.s)

Taha suresi 25-28. ayetler
Dildeki tutukluk ve konuşmanın akıcı ve etkili olması için okunacak Ayet-i şerifeler

Mûsâ (a.s.) Allah(c.c)’den öncelikle risâlet yükünü kaldırabilmek, onun ağırlıklarına ve insanların zulumlerine sabredebilmek için göğsünü genişletmesini, yüreğini cesâret ve emniyet duygusuyşa doldurmasını ve işini kolay kılmasını ister. Çünkü hangi iş olursa olsun, o işte başarılı olmanın ilk şartı göğüs genişliğidir. Kişi, Allah’ın izniyle kendinde o işi başarabilecek cesâret ve güveni kendinde hissetmelidir. Bu inanç, Yüce Allah’ın peygamberlere ve salih kullarına bahşettiği en büyük özelliklerdendir. Dikkat çeken hadise şudur ki, burada Hz. Mûsâ, Cenâb-ı Hak’tan göğsünü genişletmesini isterken, Rabbimiz, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e katından bir lutuf olarak, onun yalvarmasına ihtiyaç bırakmaksızın: “Rasûlüm! Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?” buyurur. (İnşirah 94/1)

İkinci olarak Mûsâ (a.s.) rahat, akıcı, etkili ve ikna edici konuşabilmesi ve söylediklerini insanların rahatlıkla anlayabilmesi için dilindeki düğümü de Allah (c.c)’den çözmesini ister. Çünkü tebliğin başarısız için bu hususlar çok önem arz etmektedir.

Mûsâ (a.s.)’ın dilindeki düğüm konusunda iki farklı açıklama mevcuttur:

* Bu, Cenâb-ı Hakk’ın onun dilinde yaratmış olduğu ve rahat konuşmasına engel olan bir düğümdü.

*Rivayet göre Hz. Mûsâ, sarayında ihtimamla büyütülen bir çocukken Firavun’un kendisini kucağına aldığı sırada ona bir tokat vur­du, arkasından sakalını tutup yolmaya başladı. Firavun, hanımı Âsiye’ye: “Bu benim düşmanımdır” deyip onun öldürülmesini emretti. Asiye ise: “Sakin ol, o daha küçük bir çocuktur. Eşyayı birbirinden ayırt edemiyor” dedi. Sonra bunu ispat için iki leğen getirtti. Bun­lardan birisine kor ateş, diğerine mücevher koydurdu. Cibrîl, Mûsâ’nın eli­ni tutarak ateşe uzattırdı. O da ateşi kaldırıp dilinin üzerine koydu. İşte dilin­deki düğüm bundan oluşmuştu. (Taberî, Câmi‘u’l-beyân, XVI, 199-200)

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun, takipte kalın!

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun ve takipte kalın. İçerikleri favorilerinize ekleyin, hesabınızda muhafaza edin ve beğendiğiniz içerikleri hiç kaybetmeyin! Ayrıca yıllık bültenlerimizden de haberdar olun, her ramazan burada buluşalım!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Online Hatim Seti

Çeşitli hafızlardan farklı tilavetleri online olarak dinleyebilirsiniz.

Mekke ve Medine Canlı Yayın

HOCALAR