Sponsorlu Bağlantılar

Tuvalete sol ayakla girip sağla çıkmak, besmele çekmenin ve şükretmenin nedenleri

| 03 Ekim 2014 | 0 Comments |

   

Tuvalete Sol Ayakla ve Besleme ile Girip, Sağ Ayakla ve Şükrederek Çıkmanın Sebepleri

 

Yaşamın her alanında İslamiyet’in gerektirdiği gibi yaşamayı ve bazı kural ile gelenekler içerisinde hareket etmeyi seçen müminler, çoğu zaman adet ve anane olarak öğrendikleri bazı davranışların sebebini bilmemektedirler. Bu alanda sıkça yöneltilen sorulardan bir tanesi, tuvalete girişte neden sol ayağımız ile ve besmele çekerek girildiği, aynı zamanda çıkarken de sağ ayakla çıkarak şükredildiğidir.

Bu alanda verilebilinecek cevaplardan ilki Hz. Muhammed zamanında içerisinde hela sözcüğü geçen bazı kaynaklardaki söylenişlerden dolayı olduğudur. Pek çok fıkıh kaynağında peygamberimizin helaya giderken genellikle bayağı işlerde sol ayağını kullanması, hayırlı ve iyiye giden işlerde ise sağ ayağını kullanmasının belirtilmesi, bu adetin sünnet olarak uygulanmasında hem fikir olunmasını sağlamıştır. Nitekim vücutta bulunan bir pisliğin giderilmesi için gerçekleşen hacet görme işleminden sonra kişi daha temiz ve rahat biçimde günün geri kalanına gerek maddi gerekse manevi yoldan hazırlanmaktadır.

İkinci bir yanıt ise kıyamet günü geldiğinde Allah-u Teala’nın iyi seçtiği kullarına sağ taraftan, kötülere ise sol taraftan amel defterlerini vereceği ile ilişkilendirilerek süregeldiğidir. Bu fikir doğrultusunda vücudun sağ tarafının daima hayırlı işler için kullanılacağı fikri benimsendiğinden, tuvaletten çıkış sonrasında da sağ tarafın ağır basması düşünülmektedir.

Hz. Peygamberin ve tüm müminlerin annesi Hz. Aişe’nin buyurduğuna göre Allah’ın resulünün sağ elini yemek ve temizlik işleri için kullanırken, sol elini ise hacet sonrası taharetlenme ve bunun gibi rahatsız edici anlarda tercih etmesi, müminlerin de aynı şekilde davranmalarına sebep olmaktadır.

Emanet olarak yaşanan bu hayatın en güzel, saf ve temiz halde sürdürülmesi ve gün geldiğinde nihayete erdirilmesi için, kişilerin Allah’ın resulünün yaşantısını her alanda örnek alması ve buna göre yaşaması gerekmektedir.

islamekseni.com

 

 

 

   

Kategori: Diğer

hep haber

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hepsaglik