Şubat, 2021
Ana Sayfa Diğer Tuvalete sol ayakla girip sağla çıkmak, besmele çekmenin ve şükretmenin nedenleri

Tuvalete sol ayakla girip sağla çıkmak, besmele çekmenin ve şükretmenin nedenleri

Tuvalete Sol Ayakla ve Besleme ile Girip, Sağ Ayakla ve Şükrederek Çıkmanın Sebepleri

 

Yaşamın her alanında İslamiyet’in gerektirdiği gibi yaşamayı ve bazı kural ile gelenekler içerisinde hareket etmeyi seçen müminler, çoğu zaman adet ve anane olarak öğrendikleri bazı davranışların sebebini bilmemektedirler. Bu alanda sıkça yöneltilen sorulardan bir tanesi, tuvalete girişte neden sol ayağımız ile ve besmele çekerek girildiği, aynı zamanda çıkarken de sağ ayakla çıkarak şükredildiğidir.

Bu alanda verilebilinecek cevaplardan ilki Hz. Muhammed zamanında içerisinde hela sözcüğü geçen bazı kaynaklardaki söylenişlerden dolayı olduğudur. Pek çok fıkıh kaynağında peygamberimizin helaya giderken genellikle bayağı işlerde sol ayağını kullanması, hayırlı ve iyiye giden işlerde ise sağ ayağını kullanmasının belirtilmesi, bu adetin sünnet olarak uygulanmasında hem fikir olunmasını sağlamıştır. Nitekim vücutta bulunan bir pisliğin giderilmesi için gerçekleşen hacet görme işleminden sonra kişi daha temiz ve rahat biçimde günün geri kalanına gerek maddi gerekse manevi yoldan hazırlanmaktadır.

İkinci bir yanıt ise kıyamet günü geldiğinde Allah-u Teala’nın iyi seçtiği kullarına sağ taraftan, kötülere ise sol taraftan amel defterlerini vereceği ile ilişkilendirilerek süregeldiğidir. Bu fikir doğrultusunda vücudun sağ tarafının daima hayırlı işler için kullanılacağı fikri benimsendiğinden, tuvaletten çıkış sonrasında da sağ tarafın ağır basması düşünülmektedir.

Hz. Peygamberin ve tüm müminlerin annesi Hz. Aişe’nin buyurduğuna göre Allah’ın resulünün sağ elini yemek ve temizlik işleri için kullanırken, sol elini ise hacet sonrası taharetlenme ve bunun gibi rahatsız edici anlarda tercih etmesi, müminlerin de aynı şekilde davranmalarına sebep olmaktadır.

Emanet olarak yaşanan bu hayatın en güzel, saf ve temiz halde sürdürülmesi ve gün geldiğinde nihayete erdirilmesi için, kişilerin Allah’ın resulünün yaşantısını her alanda örnek alması ve buna göre yaşaması gerekmektedir.

islamekseni.com

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

890BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...