Ekim, 2021
Ana SayfaGenelGörmediğime inanmam , Allah'a da inanmam diyenler...

Görmediğime inanmam , Allah’a da inanmam diyenler…

beyin resmiGörmediğime inanmam, Allahı da göremediğim için inanmıyorum diyenler :

 

Hakikat şudur ki, varlık alemimiz yalnızca 5 duyu ile kavranabilen bir husus değildir.İnsan, Allahu tealanın kendisine bahşettiği görme duyusu ile yalnızca madde alemini görebilir.Kavrayabilidikleri şey fiziksel olaylardan ibarettir.Diliyle tat, kulağıyla ses, burnuyla kokuyu hisseder.Halbuki görülüp işitilemeyen o kadar çok şey vardırki.Elektrik, yerçekimi, ışınlar alemi, radyoaktif dalgalar ve birçok olaylar.İnsanlar bunları görüp işitemediği halde bunların varlığı şüphe götürmezdir.

Bu insanlar, görmediğime inanmam diyerek bütün varlık alemini sadece gözle görülebilen bir boyuta indirgerler.Halbuki bir şeyin gözle görünmemesi onun yokluğuna kanıt olamaz.Bu alemde gördüklerimize oranla göremediklerimiz çok daha fazladır.

Görmediklerime inanmam diyen bir insan, kendi aklını da göremiyordur.Kendi aklını göremeyen ve aynı zamanda görmediğime inanmam diyen bir insan aslında kendisinin akıl sahibi olduğunu da reddetmektedir.Çünkü akıl gözle görülemez, kulakla işitelemez bir kavramdır.O halde allahu tealanın gözle görülememesi de onun var olmadığını göstermez. Nasıl ki akıl kavramı duyu organları ile idrak edilemeyen fakat mantıksal çözümleme ile varlığı ortaya konulabilen bir olgu ise, tıpkı bunun gibi Allahu tealanın da varlığına dair birçok mantıksal çözümlemeler mevcuttur.

İnsanın bir hücresini dahi henüz üretemediği bütün biyolojik varlıklar (insanlar,hayvanlar,bitkiler,mikro organizmalar vs) nasıl olurda kendi kendine peydah olur ? Bu kainatın ve canlıların bir ressamı, düzenleyicisi yok mudur ? Ben görmediğime inanmam diyen bir insan, aslında gördüklerinin farkında değildir.Dikkatlice etrafına bakan, hayattaki muhteşem kurguyu ve nizamı görecektir.

“Her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir, göz ise maneviyata kördür.”

 

Allahın varlığına delil ayetlerden bazıları :

“Ki O, belli bir miktar ile gökten su indirdi de, onunla ölü bir memleketi ‘diriltti (ve her yanına hayat) yaydı’; siz de böyle (kabirlerinizden diriltilip) çıkarılacaksınız.” (Zuhruf Suresi, 11)

“Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.” (Rahman Suresi, 19-20)

“O gökleri ve yeri yoktan var edendir” (En’am Suresi, 101)

“Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. “Hem bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız banadır.” (Lokman Suresi, 14)

“Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler…” (Neml Suresi, 88)

“Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor…” (Zümer Suresi, 5)

 Bu tabloyu çizen bir ressam mutlaka var.Boyalar gelişigüzel tabloya sıçrayıp eseri oluşturmadı …

Peki ya bu kainat tablosunun ressamı kim ?

Allahın varlığı

 

Kaynak: www.islamekseni.com 

Önceki İçerikAbdullah Dehlevî
Sonraki İçerikTimurtaş Hoca Efendi

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

885BeğenenlerBeğen
ÖZEL KATEGORİLER
İslam Tarihi Peygamberler
Hadis Arşivi Sahabeler
Dua Arşivi Kur'an Mucizeleri
Fıkhi Konular Mezhepler
MULTİMEDİA
Kuran Dinle Vaaz Dinle
Mehter Marşları İslami filmler
Ezanlar Şiirler
FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
   
İSLAM KAYNAKLARI
Kuran-ı Kerim Hz.Muhammed
Cevşen-ül Kebir Risale-i Nur
SEÇMELER
Dini Hikayeler Dini Makaleler
Mübarek Gün ve Geceler NAMAZ
Online mukabele
Mekke ve Medine Canlı Yayın
ishak danış

İshak Danış Hatim (Görsel Mukabele)

İshak Danış Hatim Seti (Tüm Cüzler) İshak Danış hoca efendinin okumuş olduğu 30 cüzlük hatim setini sizler için tek bir sayfada derleyip topladık. Aslen Trabzonlu...

Kur’an okurken şeytan rahatsız edemiyorsa, neden kuruntularla mücadele ediyoruz?

"Kur'an'ın bulunduğu eve şeytan giremez " sözü ve ilgili mevzunun vesvese ile bağlantısı...