Ana SayfaGenelVaroluşu Tesadüf Olarak Görüyorum - Allah'a İnanmıyorum

Varoluşu Tesadüf Olarak Görüyorum – Allah’a İnanmıyorum

Hiç süphesiz günümüzde varoluşu tamamı ile tesadüfe bağlayan, Allah(c.c) ın varlığını redden bir takım insanlar mevcuttur.Ateist olarak nitelendirebileceğimiz yani Allah’ın varlığını reddeden ve evreni tamamı ile maddesel neden-sonuç ilişkisi ile oluştuğunu ön gören, Allahı kabul etmeyen bu görüşü ele alacağız.Acaba gerçekten, evren tamamıyla tesadüflerden mi ibarettir yoksa bu tesadüf gibi görünen olayların perde arkasında bir kuvvet mi mevcuttur ? Bu yazmızda, atesitlerin en çok sorduğu suallere cevap vermeye calışacağız.Cevaplarımızı nesnel kılmak amacı ile bazı matematiksel ve biyolojik kuramlarla özdeşleştirmeye çalışacağız.

Ateist : Ben Kuran-ı Kerim’in ilahi bir kitap olduğunu reddediyorum. İnsanlar tarafından oluşturulmuş kurgusal bir kitaptır.

Cevap :

1-) Kuran-ı Kerim hiç şüphesiz Allah(c.c) tarafından Hz.Muhammede(s.a.s) indirilmiştir ve son ilahi kitap olma özelliğini taşımaktadır.Kuran-ı Kerimin bir insan ürünü olmadığına dair onlarca delillerimiz mevcuttur.Kuran’da geçen bazı bilgilerin doğruluğu, Kuran’ın indirilmesinden ancak yüzlerce sene sonra ortaya çıkmıştır.İnsalığın bi haber olduğu bir çok fiziksel mesele, sonradan keşfedilmiştir ve doğrulukları bilim insanları tarafından ispatlanmıştır.Örnek vermek gerekirse,

  • “Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.” (Rahman Suresi, 19-20)
Denizlerin yüzey gerilimi denilen fiziksel bir kuvvet nedeni ile birbirinden ayrıldığı çok yakın bir zamanda ortaya çıkmıştır.Denizlerin farklı yoğunluğa sahip olması sonucu oluşan yüzey gerilimi, komşu iki denizin birbirine karışmasını engeller.(Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, ss. 92-93)
  • “Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler…” (Neml Suresi, 88)
Dağların hareket etmesi, üzerinde bulundukları yer kabuğunun hareketinden kaynaklanır.Yer kabuğu, kendisinden bi hayli yoğun olan manto tabası üzerinde yüzercesine hareket etmektedir.Ayette de belirtildiği gibi insanlık bu durumdan bi haberdar iken, ilk olarak bu yüzyılın başlarında Alfred Wegener isimli Alman bir bilim adamı tarafından ortaya konmuştur.Yine ayette belirtildiği gibi insanlar bu duruma inanmamıştır(…donmuş sanırsınız).Fakat Alfred Wegenerin görüşünün doğruluğu onun ölümünden 50 yıl sonra yani 1980′li yıllarda anlaşılabilmiştir.
  • O, dinlenmeniz için geceyi, gündüzü de aydınlatıcı (mubsir) olarak sizin için yaratmıştır. Şüphesiz işitebilen bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır. (Yunus Suresi, 67)
Ateizm ve Sorular
Ateizm ve Sorular

Kuran’da gece ve gündüz kavramından bahsedilmiştir.Dinlenmeniz için geceyi, aydınlatıcı olması için gündüz yaratılmıştır.Nitekim bu sistemi incelediğimizde insan metabolizması geceleri uyumaya ve dinlenmeye, gündüzleri ise nispeten daha fazla metabolik aktfiliğe sahiptir.Yakın bir zamanda keşfedilen bilimsel verilere göre, insan vucudu geceleri Melatonin hormonu salgılamaktadır.Epifiz bezi(Pineal bez) tarafından salgılanan Melatonin hormonun uyku ve zindelik hormonu olduğu keşfedilmiştir.Geceleri 3-4 pm gibi pik yapan ve karanlıkta salgılanan bu hormon, uyku hormonudur ve aynı zamanda dinlenme hormonudur.Kuran’da belirtildiği üzere geceleri dinlenmeyi kolaylaştıran birçok metabolizma yüce rabbimiz trafından yaratılmıştır.

2-) Elimizde bu veriler varken ve insanlığın henüz haberdar olmadığı bu meseleyi Kuran bize asırlarca evvel bildiriyorsa nasıl çıkıpta Kuran-ı Kerim bir insan ürünüdür diyebiliriz ? Henüz Kuran-ı Kerimde 1 tane dahi mantık çelişkisi bulunamamıştır.İnsan hata yapan bir varlıktır.Nasıl olurda insan ürünü olan bir kitap bu derece kusursuz olabilir ?

Ateist : Varlık alemi tesadüftür. Tamamen tesadüfler zinciri sonucu ilahi müdahale olmadan olaylar cereyan etmektedir.

Cevap : Bir ateist, olaylar tamamen tesadüfler zinciridir dediği anda zaten Allah(c.c)’ın varlığı kendi kabullenmiş olur.Neden mi ? Cevabımızın nesnel olması için bunu matematikteki olasılık teorileri ile birlikte insanın doğumunu ele alalım.

Durum 1: 1 madeni para atıldığı anda Tura(T) gelme olasığı nedir ?

Cevap %50 dir.Yani 1/2

Durum 2: 2 madeni para için olasılık nedir ? Yani iki paranın birden T gelme olasılığı nedir ?

Cevap %25 dir.Yani 1/4.

3 para için 1/8, 4 para için 1/16 şeklinde çoğaltılabilir.Gelelim asıl meseleye.Bir insanın dünyaya gelmesi şu şekildedir: Sperm ile yumurta ana rahminde birleşir ve zigot denilen döllenmiş yumurta meydana gelir.Zigot bölünür ve 2 hücre oluşur,tekrar bölünür 4 olur ve bu binlerce defa tekrarlanıp dokular,organlar ve en son sistem oluşur.

Bir hücrede interfaz,profaz,metafaz ve anafaz (bölünme evreleri) gerçekleşecek ve hücreler çoğalacak,aynı zamanda hücrede DNA eşlenmeleri (milyonlarca nukleotidlik) %100 doğru bir şekilde karşılıklı eşlenecek,akabinde hücre bölünmeleri tamamlanacak ve aynı hücrelerin farklı kimyasal reaksiyonlar geçirmesi sonucu dokulaşma olacak ve insan denen canlı ortaya çıkacak ?

olasilik

Şimdi ateiste sormamız gereken soru, madem her şey tesadüfler alemi ; nasıl oluyorda milyarlarda birlik olasılıklı bu olaylar zinciri her defasında aynı ürünü veriyor ? 2 bireyin birleşmesi sonucu oluşan bir zigot, her seferinde aynı RASTLANTILAR ve TESADÜFLER sonucu mu insan görünümü alıyor ? Bir parayı bile attığımızda her defasında Tura gelmiyorken, nasıl olacakta bu derece yüksek olasılıklı bir durum her seferinde aynı sonucu doğuracak ? Her seferinde aynı sonucun doğması için buna dışarıdan müdahale gerekmez mi ? Bir paranın sürekli istediğimiz değerde gelmesi için ona müdahale etmemiz gerekmez mi ? Buda demek oluyor ki  milyarlar/katrilyon da birlik olasılığa sahip bir durumun her seferinde aynı sonucu oluşturabilmesi için (embriyo) bir ilahi mudahale gerekir.

İnsanlığın oluşması çok büyük bir kimyasal olaylar zinciridir ve her seferinde aynı ürünün ortaya çıkması için bir ilahi kudretin buna müdahale etmesi gerekir.Bu ilahi kudret ise bizzat Allah(c.c) ın kendisidir.Eğer onun müdahalesi ve izni olmasaydı, dünyada yukarıda bahsedilen katrilyonda birlik olasılığın gerçekleşip Hz. Adem ve Havvdan sonra; İLK İNSANIN doğumu hala gerçekleşmemiş olurdu.Halbuki günümüzde saniye başı yüzlerce çocuk doğmaktadır.Üstelik Allah’ın müdahale ettiği bu olasılıklar zincirinde 1 tane bile noksanlık yoktur.

Ateist : Önceki soruda her seferinde aynı mükemmel varlık (insan) oluşuyor demiştiniz. Peki mutasyonlu, zihinsel kusurlu ve organları eksik çocukların doğması sizin inandığınız Allah’ın acizliği değil midir ?

Cevap: Bahsettiğiniz bu durum ise nadir durumlardan biri olup, allahtan tarafından belli bir gaye ile ortaya çıkar. Allah(c.c) bizzat bu dünyanın imtihan yeri olduğunu ifade ediyor.Kimini fakirlikle, kimini açlıkla,kimini evlatları ile imtihan eder.Bir insan, evladının sakat doğması ile imtihan edilebilir.Aynı şekilde sakat doğan insan içinde bu bir imtihandır.Allah’ın izni olmadan bir yaprak dahi ağaçtan kopamıyorsa, bu insanların bu şekilde doğmasıda aynı şekilde Allah’ın ilahi müdahalesi ile olur. Bu bir acizlik değil, bilhassa Allah’ın ilahi tecellisidir.

Ateist : Sizin inandığınız Allah madem kullarını bu kadar seviyor, neden cehennemi yarattı ? Yalnızca Cennet yaratılsaydı ve insanlar mutlu ve mesut yaşasa olmaz mıydı ?

Hayır olmazdı.Cennetin garanti olduğu bir dünyada huzur olur muydu ? Yapılan bir kötülüğün cezasız kaldığı bir dünyada yaşamak mümkün olmazdı.Cehennemsiz bir hayatın getireceği dünyevi olumsuzlukların hepsini listeleyecek olursak ciltlere sığmaz.Kısa ama öz olacak şekilde şöyle diyoruz,

Cennet ucuz değil, cehennem ise lüzumsuz değil. 

Sizler de aklınızda olan ispat deliller veya ilaveleriniz varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz.Saygılarımla,

F.ikiz

 

www.islamekseni.com

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun, takipte kalın!

Websitemizden memnun kaldınız mı? Üye olun ve takipte kalın. İçerikleri favorilerinize ekleyin, hesabınızda muhafaza edin ve beğendiğiniz içerikleri hiç kaybetmeyin! Ayrıca yıllık bültenlerimizden de haberdar olun, her ramazan burada buluşalım!

2 YORUM

  1. Selamun Aleyküm. ALLAH razı olsun. Bu bilgiyi facebook adresimde yayınladım. Ve alıntı olduğunu bildirip sitenizin adresini verdim. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Online Hatim Seti

Çeşitli hafızlardan farklı tilavetleri online olarak dinleyebilirsiniz.

Mekke ve Medine Canlı Yayın

HOCALAR